می گویند مرویست که: هر کس در روز جمعه پیش از نماز صبح 3 مرتبه این استغفار را بگوید گناهانش آمرزیده شود اگر چه بیشتر از کف دریا باشد:
 
 « اَسْتَخْفِرُ اللهَ اَلَّذی لا اِلهَ اِلّا? هُوَ الْحَیُّ الْقَیُّومُُ و اَتوبُ اِلَیْهِ »
 
 (طلب آمرزش می کنم از خدایی که نسبت معبودی جز او که زنده و قیوم است و باز می گردم بسوی او.)
 
 همچنین مرویست: هر کس بعد از نماز فریضه پیش از آنکه پاهای خود را بر گرداند 3 مرتبه این دعا را بخواند خدا گناهان او را بیامرزد اگر چه در بسیاری مانند کف دریا باشد و هر کس این استغفار را در هر روز بخواند چهل گناه کبیره آمرزیده شود :
 
 « اَسْتَخْفِرُ اللهَ اَلَّذی لا اِلهَ اِلّا? هُوَ الْحَیُّ الْقَیُّومُُ و اَتوبُ اِلَیْهِ ذوالْجَلالِ وَالْاِکْرامِ و اَتوْب اِلََیْهِ »
 
 ( طلب آمرزش می کنم از خدایی که نسبت معبودی جز او که زنده و قیوم است و صاحب جلال و بزرگواری است و باز می گردم بسوی او.)
 
 می گویند هر کس بعد از عصر هفتاد مرتبه این ذکر را بگوید حق تعالی گناهان او را بیامرزد:
 
 « اَسْتَغْفِرُ اللهَ و اَتوبُ اِلَیْهِ »
 
 ( طلب آمرزش می کنم از خدا و باز می گردم بسوی او.)
 
 مفاتیح الجنان – کافی
 
 مى گویند مرویست:هر کس هر روز ده مرتبه بگوید:

« بِسْمِ اللهِ الرَّحم?ن الرَّحیمِ لا? حَوْلَ و لا? قَوَّةَ اِلّا? بِاللهِ الْعَلِیِّ الْعَظیمِ »

( بنام خدایى که مهربان عام و مهربان خاص است! هیچ حول و قوه اى نیست مگر به خداى بلند مرتبه بزرگ.)

از گناهان بیرون مى آید مانند روزى که از مادر متولد شده و خدا دفع کند از او هفتاد نوع بلا را که از جمله آنها دیوانگى و خوره و پیسى و فلج بوده باشد و حق تعالى هفتاد هزار ملک موکّل گرداند که براى او استغفار نمایند.

بلد الأمین

مى گویند مرویست که:اگر مؤمنى در یک روز چهل گناه کبیره بکند پس از روى ندامت و پشیمانى این استغفار را بخواند، خداوند گناهان او را بیامرزد:

« اَسْتَغْفِرُ اللهَ الَْذى لا الهَ الّا? هوَ الْحَىُّ الْقَیّوم بَدیعُ السَّم?و?اتِ وَالاَرضِ ذُوالجَلالِ وَالْاکْرامِ اَسْئَلُهُ اَن یَتوبَ عَلَىَّ »

(طلب آمرزش مى کنم از خدایى که نیست معبودى جز او! که زنده و پایدار است! بوجود آورنده آسمانها و زمین است! صاحب جلال و بزرگوارى است و از او درخواست مى کنم که از من بگذرد.)

 

حقیقت توبه، پشیمانی قلبی است؛ پشیمانی که در عمل خود را نشان می‏دهد که مهم‏ترین نمُود آن انجام واجبات و تدارک و قضای آن چه عمل نشده و ترک محرّمات است. با همین مقدار توبه تحقق پیدا می‏کند. توبه آداب خاصی دارد که باید آن را از مستحبات توبه دانست که عبارتند از:
1- سه روز روزه گرفتن؛
امام صادق(ع) می‏فرماید: توبه نصوح که خداوند به آن امر فرموده، روزه گرفتن روز چهارشنبه و پنج‏شنبه و جمعه است. (1)
2- غسل توبه؛
پیامبر اکرم(ص) می‏فرماید: بنده‏ای نیست که گناهی کند (هر چه و هر اندازه که باشد) سپس پشیمان شود و توبه کند مگر این که خداوند به مغفرت و آمرزش به او نظر کند، سپس پیامبر به شخصی که می‏خواست توبه کند فرمود: «برخیز و غسل کن و برای خدا سجده نما». (2)
3- خواندن دو یا چهار رکعت نماز؛
امام صادق (ع) می‏فرماید: «هر بنده‏ای که گناهی کرد، پس برخیزد و طهارت کند (وضو بگیرد) و دو رکعت نماز بخواند و از خداوند طلب آمرزش نماید، بر خدا است که توبه‏اش را بپذیرد، چون خود فرموده ‏است: هر کس کار زشتی کند یا به خودش ستم نماید، پس استغفار کند، خدا را آمرزنده و مهربان می‏یابد». (3)
در روز یکشنبه ماه ذی¬القعده رسول‏خدا(ص) به یارانش فرمود: کیست که بخواهد توبه کند؟ گفتند: همه می‏خواهیم توبه کنیم، حضرت فرمود: غسل کنید و وضو بگیرید و چهار رکعت نماز بخوانید. در هر رکعت پس از حمد، سوره قل هو الله را سه مرتبه و قل اعوذ برب الناس و قل اعوذ برب الفلق را یک مرتبه بخوانید، پس هفتاد مرتبه استغفار کنید و آخرش بگویید:
لا حول و لا قوه الا باالله العلی العظیم، نیز این دعا را بخوانید: یا عَزِیزُ، یا غَفّارُ، اغْفِرلی ذُنُوبِی وَ ذُنُوبَ جَمِیعِ الْمُؤْمِنینَ وَ الْمُؤْمِناتِ فانه لا یغْفِرُ الذُّنُوبَ اًّلاّ أنْتَ. هر کس از امت من این عمل را به‏ جا آورد، از آسمان ندا می‏شود که توبه‏ات پذیرفته و گناهانت آمرزیده شد.
اصحاب گفتند: اگر کسی این عمل را در غیر این ماه به ‏جا آورد، چگونه است؟ حضرت فرمود: مثل همان است که بیان کردم. این کلمات را جبرئیل در شب معراج به من یاد داد. (4)
4- دعاهای توبه؛
مناسب است کسی که می‏خواهد توبه کند، دعاهای توبه‏ای را که از ائمه معصومین وارد شده‏ است، به ویژه دعاهای صحیفه سجادیه، مخصوصاً دعای 31 و یا مناجات خمسْ عشر، به‏ خصوص مناجات تائبین را بخواند.
5- استغفار (درخواست بخشش)؛
قرآن مجید می‏فرماید: «وَ یا قَوْمِ اسْتَغْفِرُوا رَبَّکمْ ثُمَّ تُوبُوا اِلَیهِ؛
ای قوم، از خدا آمرزش بخواهید، سپس به سوی او توبه کنید». (5)
پینوشتها:
1. محمد بن الحسن الحر العاملی، وسائل الشیعه، مؤسسه آل البیت، قم، 1409 ه. ق، ج 11، ص 362.
2. المحدث النوری، مستدرك الوسائل، مؤسسه آل البیت، قم، 1408 ه. ق، ج 2، ص 513.
3. وسائل الشیعه، ج 11، ص 363.
4. سید بن طاووس، الاقبال، دارالکتب الاسلامیه، تهران، 1367 ه ش، ص 308.
5. هود (11) آیه 3 و 52 و 90.


موضوع : عکس و مطالب خواندنی،